Přírodní antibiotika: Kdy je využít?

O tom, že antibiotika jsou mnohdy nadužívána, jste už jistě slyšeli. Možná znáte i statistiky, které uvádění asi 50% případů, kdy jsou antibiotika užívána zbytečně. Chybu ale musíme hledat hlavně u sebe – často antibiotika požadujeme jen proto, abychom mohli rychle zpátky do práce, přitom léčba bez nich by byla mnohem „zdravější“.

Skutečný problém ale vidíme většinou až když je pozdě – když jsou bakterie vůči syntetickým antibiotikům rezistentní. Projevy? Opakovaná infekční onemocnění, imunitní systém v troskách nebo extrémní přecitlivělost na některou látku. Velmi časté je také vážné poškození střevní mikroflóry.

Přírodní antibiotika můžete zkusit prakticky kdykoliv. Ideální je jejich použití když tzv. cítíte, že na vás „něco leze“. V tu chvíli může silná česnečka zachránit mnohé. Po přírodních antibiotikách můžete ale sáhnout také v situaci, kdy už ta syntetická nezabírají. Podívejte se na ty nejúčinnější z nich.

CibuleÚčinky: diuretické, antikarcinogenní, antibiotické, protivirové, protiastmatické, mukolytické, čistí zažívací orgány, snižuje hladinu cukru v krvi, vypuzuje jedy z organismu. Obsahuje alicín, který zabíjí bakterie a plísně. Pomáhá při nespavosti, vysokém krevním tlaku a zánětech.

Česnek
Účinky: antiseptické, antibiotické, antikarcinogenní, podporuje tvorbu pohlavních hormonů, reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol, upravuje střevní mikroflóru, zlepšuje krevní oběh, posiluje srdce. Obsahuje alicín, který zabíjí bakterie a plísně.

Borůvky
Účinky: antibiotický, dezinfekční, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá proti průjmu a hubí E-coli, na bolest v krku, posiluje zrak, obsahuje vitamíny B1, B2, B6, C, E, K.

Brusinky
Účinky: dezinfekuje močové cesty, hubí parazity, streptokoky a e-coli, léčí záněty v krku i v těle, obsahuje vitamín C. Podobný účinek má Lichořeřišnice větší.

Křen
Účinky: antibiotické, antiseptické, pomáhá správné činnosti žaludku a střev, zvyšuje krevní tlak, zevní obklady pomáhají při revmatu. Hořčičná silice křenu zabíjí mikroby.

Zázvor
Účinky: stimulující, antiseptický, protizánětlivý, afrodiziakální, antikarcinogenní, snižuje horečku, pomáhá při kinetóze a nevolnostech, omezuje plynatost i pálení žáhy, zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá při alergiích.

Grapefruit
Účinky: jadérka grapefruitu působí proti bakteriím, virům i parazitům. Extrakt z jadérem je vysoce účinné přírodní antibiotikum.

Aloe vera
Účinky: posiluje imunitní systém, je protibakteriální, protivirové a protikvasinkové, příznivě působí na střevní mikroflóru, zatahuje rány.

Heřmánek pravý
Účinky: protizánětlivé, protispasmatické, pomáhá při žaludečních a střevních obtížích, při zánětu dutiny ústní a hltanu.

Třapatka (echinacea)
Účinky: aktivuje bílékrvinky a tím posiluje imunitu, pomáhá zvlášť při zanětu horních cest dýchacích.

Chmel otáčivý
Účinky: antibiotický (na asi 40 druhů choroboplodných bakterií).

Propolis
Účinky: tlumí bolest, pomáhá při chřipce, posiluje imunitu, působí antitoxicky, antimykoticky, protizánětlivě, antioxidačně. Obsahuje vitamíny, bioflavonoidy, aminokyseliny, minerální látky.

Zelenina – Fytoncidy
Antibiotické látky jsou přítomné v mnoho dalších druzích zeleniny. Říká se jim fytoncidy a skladováním zeleniny se jejich hladina snižuje. Najdeme je v ředkvičkách (rafanín), rajčatech (tomatín), zelí, kapustě, paprice, česneku, cibuli, křenu či hořčici.